« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032491
Dan snjegovića – odvoji vrijeme za ono što voliš!
Autor: Snježana Mihočka, 24. 1. 2024.

Učenici prvih razreda uključeni u program produženog boravka su gotovo sve svoje ovotjedne aktivnosti posvetili tim bijelim snježnim prijateljima.

Vrlo su brzo zaključili da se njihov dan obilježava 18. siječnja jer brojka 18 podsjeća na snjegovića s metlom.

Uvod u aktivnosti sa snjegovićima bila je priča Vilinski trik u kojoj je vila pomogla djeci sačuvati izrađene snjegoviće osmislivši snježne kugle. Pastelama i kolaž papirom i sami smo izradili svoje snježne kugle te u njima "zarobili" snjegoviće, kao i ostale predivne zimske prizore.

Učenici su rješavali radne listiće "Snješko Pahuljić" te dopunjavali rečenice promatrajući crtež snjegovića. Drvenim bojicama crtali su snjegovića iz mašte, a još im je zanimljivije bilo crtati snjegoviće kroz igru "zakotrljaj snjegovića", odnosno prema uputama dobivenim bacanjem igraće kockice.

Velik interes učenici su ponovno pokazali za likovnu radionicu tijekom koje je pomoću plave i bijele tempere, aluminijske folije i spužvice te nekoliko detalja nacrtanih flomasterima u boji nastalo mnoštvo maštovitih snjegovića. Također, snjegoviće su crtali i pomoću predloška i bijele pastele na plavom papiru.

Pogledali smo crtani film Snježni poštar i lutkarski film Srce u snijegu o kojem smo potom riješili i nastavni listić.

Nakon najave čitanja priče, učenici su olujom ideja i heurističkim razgovorom pokušala otkriti o njenim likovima i događajima. Uzbudljiva priča Snjegović Snješko na čaju kod vještice Klotilde djecu je poučila da se ne smiju družiti s nepoznatim osobama jer ne znaju njihove namjere, ali i da svako loše ponašanje ima posljedice. Prepuni doživljaja iz priče, učenici su drvenim bojicama i flomasterima u boji nacrtali njen omiljen dio sa snjegovićem, vješticom i gavranom.

Budući da svakim danom usvajaju sve više slova, boravkaši prvašići samostalno su stvarali kratke priče o snjegovićima.

Učenici 3. i 4. razreda produženog boravka također su cijeli tjedan pomalo obilježavali Dan snjegovića.

Osim razgovora o zimskim aktivnostima i izradi snjegovića, zajedno smo pogledali smo i animirani film Lily i snjegović. To je priča o djevojčici Lily čiji snjegović dobiva ljudske osobine, koji odrasta s njom svake zime, a tijekom ostatka godine čuva ga u hladnjaku. No, kako Lily odrasta, zaboravi na svog snjegovića koji ju vjerno čeka. Jednog se dana Lily ponovno sjetila svoj snjegovića i nastavlja s njim druženje te na samom kraju i prenosi ljubav i prijateljstvo svojoj kćeri. Film se učenicima toliko sviđao da su ga željeli i ponovno pogledati. Uz film smo riješili i nastavni listić prisjetivši se radnje, mjesta, likova i samih događaja u filmu.

No, tu aktivnostima nije bio kraj. Učenici su s veseljem crtali i slikali svoje snjegoviće igrajući se oblicima i sjenama.  Bilo im je vrlo izazovno stvarati svijetlije i tamnije tonove olovkom, ali i kredom i ugljenom.

Za kraj tjedna, vrijeme nas je nagradilo snijegom pa smo uživali u igri i stvarnoj izradi svojih snjegovića sa svojim prijateljima iz produženog boravka.

Učiteljice iz produženog boravka Ines Jocić Baruškin i Petra Huđ