« Svibanj 2024 »

Ukupno: 2032698
DJECA SU UKRAS SVIJETA
Autor: Snježana Mihočka, 17. 10. 2023.

Dječji tjedan tradicionalna je godišnja akcija i aktivnost posvećena djeci. Obilježava se u većini odgojno-obrazovnih ustanova pa su se i učenici prvih razreda uključeni u produženi boravak pridružili obilježavanju „svog“ tjedna. Nizom različitih aktivnosti dodatno su spoznali svoju vrijednost i  posebnost te osvijestili dragocjenost prijateljstva.

Budući da je cilj manifestacije, čiji je višegodišnji moto Ljubav djeci prije svega, promicanje dječjih prava na različitim razinama, učenici su pogledali crtani film o pravima djece „Svi imamo prava“ (UNICEF Hrvatska). Nakon gledanja filma, uslijedio je iznošenje dojmova o pogledanom te razgovor o pravima i obvezama djece.

Diskutirali smo o razlikama između djece i odraslih te zašto je dobro biti dijete. Neke od iskrenih misli i izjava učenika su da vole biti djeca zato što ne moraju brinuti koliko je sati, zato što se mogu igrati različite igre i provlačiti se kroz male prolaze, zato što odraslima ide više krvi kad padnu, zato što mogu jesti više bombona, puno crtati, smišljati svakakve ideje jer su vrlo maštoviti. Također, zato što mogu ići u školu i više vremena provoditi s učiteljicama te imaju vremena još puno naučiti. Naveli su da zaista vole biti djeca jednostavno zbog svega!

Nakon slušanja priče „Fora je što nismo isti!“ iz knjige „Skockani bonton“ razgovarali smo po čemu se međusobno razlikujemo i uočili što nas čini posebnima. O navedenom su učenici zaključili i nakon ukrašavanja aplikacija djevojčica i dječaka crtežima onog što vole. Raznolikim crtežima svaka je, isprva jednaka aplikacija, postala unikatni prikaz interesa pojedinog djeteta i ukazala na bogatstvo njihove međusobne različitosti.

Slušajući pjesmu „Kad bi svi“ otiscima dlanova izradili smo našu zastavu prijateljstva, a najposebniji dio izrade bio je pritisak učiteljičina dlana i potvrda razrednog zajedništva.

Razgovarali smo i o omiljenim društvenim igrama, nakon čega smo neke od njih zajedno odigrali učeći pritom važnost poštivanja pravila igara. Također, učenici su vrlo uspješno tražili jednake ilustracije igračaka na radnom listiću (I spy).

Na otvorenom su nam tjelesnu aktivnost pobudile već pomalo zaboravljene tradicijske igre i plesovi, poput školice, „Ide maca oko tebe“, „Ringe-ringe-raja“,“ Igra kolo“ i „Mi smo djeca vesela“.

Zajedno sa starijim prijateljima uključenima u produženi boravak na temu dječjeg tjedna ukrasili smo pano koji nas pozdravlja odmah na ulazu naše škole i svakodnevno podsjeća na ljepotu djetinjstva.

Učiteljica u produženom boravku Petra Huđ