Ukupno: 2027885
Debata koprivničkih učenika u gradskoj Vijećnici
Autor: Sanja Figač, 22. 5. 2014.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana obitelji, 15. svibnja, učenici koprivničkih osnovnih škola održali su debatu  u gradskoj Vijećnici na temu „Uključenost roditelja u život djece“.

Raspravu su moderirali i vodili učenici iz Gimnazije „Fran Galović“, a suci su bili učenici iz Srednje i Obrtničke škole.

Našu školu predstavljalo je deset učenika iz 7. i 8. razreda: Lucija Đaković, Doriana Leona Jurenec, Leon Krapinec, Benedikt Lazar, Tena Cmrk, Lovro Grgić, Adrian Goršeta, Antonio Međurečan, Hrvoje Vrhovec i Irena Zebec. Za debatu su nas pripremale učiteljice hrvatskoga jezika Sanja Antolić i Marija Sinjeri. Kao uvod u raspravu obje grupe, afirmacijska i negacijska održale su uvodnu riječ i iznijele stav koji će zastupati. Afirmacijska grupa branila je tezu Važne odluke donose roditelji, a negacijska Sami znamo što je najbolje za nas. Tijekom debate učenici su pokazali svoje vještine raspravljanja i argumentiranja, iznoseći svoja razmišljanja, stavove i argumente potkrijepljene statističkim podacima i rezultatima istraživanja. Debata je protekla u ugodnoj atmosferi prema svim pravilima vođenja rasprave. Ovo je za nas bilo veoma vrijedno i korisno iskustvo. Naučili smo kako zastupati i argumentirano braniti svoja uvjerenja. Na kraju su suci, učenici iz Srednje i Obrtničke škole, morali odlučiti koja je grupa bila uspješnija u obrani i argumentiranju teza. Odlučili su da je negacijska grupa uvjerljivije branila tezu da mladi sami znaju što je najbolje za njih. Svi sudionici bili su nagrađeni velikim i zasluženim pljeskom, a kao nagradu za sudjelovanje dobili smo priznanje Grada Koprivnice i besplatnu ulaznicu za kino predstavu u našem gradskom kinu Velebit.

Raspravu su pratili uvaženi gosti iz javnog života, među njima i roditelji naših učenika Sanja Kos-Bojanić, mama naše Petre i Antonio Grgić, otac našega Lovre. Kao roditelj i novinarka Hrvatske televizije, gospođa Kos-Bojanić podijelila je s nama svoja roditeljska iskustva u odgoju dvoje djece te nam uputila riječi ohrabrenja i nade istaknuvši da sve teško u životu dolazi s razlogom i sve što je teško, treba rješavati konstruktivnim razgovorom. Gospodin Antonio Grgić naglasio je neizmjernu roditeljsku ljubav i posvijestio nam koliko smo zapravo sretni što imamo obitelj koja nam pruža snažnu podršku i ljubav, što imamo uza se osobe koje će stati uz nas kada svi drugi odu, a to su naši roditelji.

Rasprava je za sve nas bila jedno predivno i vrijedno iskustvo u kojem smo puno naučili i shvatili koliko trebamo cijeniti svoje najvažnije uzore – svoje roditelje.

Irena Zebec, 8. a