« Ožujak 2024 »

Ukupno: 2021165
Događanja u knjižnici

Idemo na državno natjecanje u Čitanju do zvijezda
Autor: Sanja Figač, 5. 3. 2014.

Na županijskom natjecanju u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda ekipa učenika naše škole plasirala se na državnu razinu.

Na državnom natjecanju u Čakovcu predstavljat će nas Toni Krupski, 6.a, Lea Danček, 6.b, Maria Gracia Lukšić, 7.b i Lukrecija Slobođanac, 6.d.

Na natjecanju u OŠ „prof. Franje Viktora Šignjara“ u Virju sudjelovalo je 10 škola s područja naše županije. Natjecanje se sastojalo od dva dijela: pisanja testa na temelju 3 pročitane knjige i prezentacije plakata na temu Likovi slavenske mitologije u djelima Ivane Brlić-Mažuranić. U kvizu znanja Toni, Lea i Maria Gracia prikupili su ukupno 102 boda i u ukupnom poretku zauzeli 2. mjesto.

Lukrecija je pred povjerenstvom i svim natjecateljima prezentirala svoj plakat sa središnjim motivom nadnaravnog mitološkog bića zmaja. U njegovom prikazu poslužila se dizajnerskim trikom koji se naziva „koloristički šok“, a koji predočuje slikovitost, jezično-stilsko i sadržajno bogatstvo Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić. Od ukupno 9 predstavljenih plakata za državnu razinu odabran je plakat naše Lukrecije i plakat učenice iz OŠ „Braća Radić“.

U vrijeme čekanja rezultata natjecanja družili smo se s književnicom Majom Brajko-Livaković, budući da je jedna od odabranih knjiga za ovogodišnji kviz znanja bio i njezin fantastični roman Stakleni dvorac. Autorica je govorila o svojoj ljubavi prema pisanju fantastičnih priča, nastanku njezinih romana za djecu i mlade, najnovijim realističnim romanima u kojima progovara o društvenim problemima, pogotovo onima s kojima se susreću mladi; trgovanje ljudima, ovisnosti, droge… Uživanje u ljepotama prirode važan je dio njezina života, ali i inspiracija za nastanak književnih djela. Autorica je istaknula vrijednosti života, prijateljstva, potaknula nas na čitanje te ohrabrila za ustrajnost u vlastitom stvaralaštvu.

Lea Danček, 6. b

Novinarska grupa